Projektový den - Zkus to zdravě

Ve čtvrtek 4. listopadu do naší mateřské školy zavítala odbornice z neziskové organizace „Zkus to zdravě“, která pořádá akreditované vzdělávací a pohybové kurzy určené pro mateřské, základní a střední školy. Předem jsme si domluvili dva programy – jeden vzdělávací: „Staň se hrdinou – Zimní příběh“ s podtitulem kamarádi pojďte s námi, pomáhejme všem vždy rádi a druhý pohybový: „Cvičíme se Zdravíkem a Jedlíkem“. V prvním se předškoláci seznámili s hrdiny příběhu, jejich prostřednictvím získali povědomí o možných úrazech a nebezpečných nástrahách v zimních měsících. Formou zábavných pohybových aktivit a říkanek si osvojili důležitá telefonní čísla a jednotlivé postupy při úrazech. Činnosti byly sestaveny tak, aby se děti naučily správně reagovat na dané situace tím, že si vše prožijí. Ve druhém programu si děti rozvíjely všestranné pohybové dovednosti, utvářely si kladný vztah ke sportu.

Samotné realizace se zúčastnily děti ze třídy Pirátů a pět dětí ze třídy Skřítků, které budou příští školní rok předškoláky.

Zimní příběh byl pro děti atraktivní, děti se naučily, jak postupovat při záchraně kamaráda, pod kterým se prolomil led. Seznámily se s obsahem lékárničky, co k čemu slouží. Při řešení situací (opaření vodou, zasažení elektrikou, bouračka na kole, tonutí v řece), kdy děti pracovaly ve skupinkách, si již získané znalosti mohly použít.

Také cvičení bylo pro děti velmi zajímavé. Zacvičily si na laně, žebříku, s kruhy, pro uvolnění lektorka zařadila prvky jógy. A cvičení s padákem na závěr udělalo tečku za krásně prožitým dopolednem.

Na závěr byly všechny děti odměněny diplomem, který si následně vybarvily.

Oba programy, pod vedením zkušené lektorky, byly pro děti velice zajímavé, děti byly aktivní, do všech aktivit se zapojily. Paní lektorka střídala klidové aktivity s pohybovými, děti si plno věcí vyzkoušely i prakticky (telefonát se záchrannou službou na čísle 155). Mezi dětmi a lektorkou se vytvořil přátelský vztah, již oslovení „přátelé, kamarádi“ hovoří za vše.

Celý projektový den byl hrazen z prostředků projektu „Stále se učíme II“.

Vydáno: 19. 11. 2021 | Naposled upraveno: 19. 11. 2021 | Autor: Lenka Hollainová